Obrázky, RTG: Od vzniku zubního kazu až k bolestivému zánětu zubního nervu + plnění zubních kanálků

 

Jde o osobní poznámky laika. Informace tedy nemusí být přesné.

Tím, že člověk nedbá o odstraňování zubního plaku zejména pravidelným čištěním zubů (kartáček, nit) a také nejí vhodnou potravu, může snáze dojít k vytvoření zubního kazu, který se šíří zubem až ke dřeňové dutině v níž jsou umístěny nervy. „Zub začne bolet“ a to již je pozdě, protože vše začíná být nepříjemné, bolestivé, a finančně nákladné.

zubspopisem

Důsledkem toho, že se kaz dostane do dřeňové dutiny je později odumření dřeně, zánět nervů v kořenovém kanálku. Tento zánět pak postupuje zubním kořenem směrem dolů a pryč ze zubu, což znamená další komplikace.

(1) Na následujícím rentgenovém (RTG) obrázku pod kořenem třetího zubu z prava jsou vidět kulaté váčky v nichž probíhá zánět (kliknutím se zvětší obrázek)

endo_1_druhy_zub_z_leva_vacky_zanetu_pod_korenem_zubu

(2) Na následujícím obrázku již byly vyplněny kořenové kanálky. Pojišťovna by měla hradit plnění pouze horní části kanálku, zde vidíme celý kanálek naplněn, což by mělo pomoci aby zub nebolel v důsledku zánětu)

endo_2_druhy_zub_z_leva_vacky_zanetu_pod_korenem_zubu_po_vyplni_zubnich_kanalku

(3) Na následujícím obrázku je místo zánětu pod zubem zahojeno (tělo si poradilo se zánětem) :-)

endo_2_druhy_zub_z_leva_po_vyplni_zubnich_kanalku_po_roce_bez_zanetu

Na následujícím obrázku je jiné RTG a je zde vidět zubní kaz na boku dvou zubů, které jsou nahoře uprostřed (tmavá místa, rentgenové záření snáze prošlo, méně zubové hmoty)

rtg_dva_kazy_ze-strany_zubu-horni_zuby_uprostredOsobní poznámky:

Před/po zákroku jíst zdravě a pestře + MMS + protizánětlivé věci! a kloktat to. někdo říká že půst je dobrý kvůli odbourání zánětu pod zuby

Můžete zanechat komentář, nebo trackback z Vaší stránky.

Přidat názor/komentář