Komplexní nutriční typologie (KNT), vyšetření a jeho výsledek

 

Co se skrývá pod pojmem Nutriční typologie?

Co je nutriční typologie? Podle encyklopedie Wikipedia jsou nutrienty látky, které tělu dodávají energii (sacharidy, bílkoviny, tuky) a také látky podporující látkovou přeměnu neboli metabolismus (minerály, vitaminy, voda). Typologie je zase nauka, nebo systém který se pokouší setřídit vybrané jevy podle podobných znaků.

Nutriční typologie je systém hodnocení nutričního a zdravotního stavu klienta. Komplexní nutriční typologii (KNT) používá společnost Svět zdraví (Svet-zdravi.cz) a její přidružené poradny. Doporučení na základě nutriční typologie vychází z testů, které daná poradna provádí. Jde o test genetický, krevní test, test netolerance těla k určitým potravinám, test psychických a fyzických dispozic těla. Pomocí systému nutriční typologie je pak klientovi doporučen nutričně nejvhodnější způsob stravování. Doporučení ohledně stravování je možné upravovat na základě dalšího průběžného testování klienta.

Jak vypadá stravování podle KNT?

V případě nutriční typologie se pravděpodobně usiluje například o to, aby klient konzumoval biologicky hodnotnou potravu, tedy omezil potraviny, které nejsou bohaté na minerály a vitaminy a nebo v nich převažují látky, kterých má většina lidí nadbytek (např.: škroby, cukry). Dietologické doporučení ve zdravotních poradnách Svět zdraví by mělo být takové aby při jeho dodržování se v těle normalizovalo prostředí tak, aby nedocházelo k malnutrici což je stav kdy tělo nemá dostatek určitých látek a jiných látek má zase přebytek. Vhodné dietologické doporučení přispívá k lepší rovnováze v těle (normalizace homeostázy) což zase přispívá k optimální funkci těla a efektivnějšímu boji proti zdravotním neduhům.

Konkrétním výstupem vyšetření a doporučení pomocí komplexní nutriční typologie je seznam potravin, které je potřeba omezit a které naopak ve vyšším množství zařadit do jídelníčku. Klient by měl získat i doporučení konkrétního vhodného jídelníčku, doporučení, které je vytvořené na míru jeho zdravotním, nutričním potřebám.

Poradce využívající systém KNT naleznete na webu svet-zdravi.cz v sekci Pobočky. Budete-li mít osobní zkušenost s KNT, můžete se o ni podělit například v komentářích k tomuto článku.

Můžete zanechat komentář, nebo trackback z Vaší stránky.

Přidat názor/komentář